Відкритий лист до оргкомітету IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»

Відкритий лист до оргкомітету IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»

До уваги Olesya Ostrovska, Oksana Hmelyovska, Yuliia Kozlovets, Oksana Schur, Поліна Городиська (Polina Horodyska), Ірина Славінська та інших членів оргкомітету Книжковий Арсенал.

Ми, представники громадськості, науковці, політики, діячі мистецтва, журналісти звертаємося до керівництва IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» з наполегливим проханням усунути факти наявної цензури та суб'єктивні упередження оргкомітету щодо визначення видавництв-учасників однієї з головних книжкових події країни.

Фільтраційні механізми, селекція за дискурсно-світоглядними ознаками та непрозорі критерії відбору учасників «Книжкового Арсеналу» є неприпустимими у наш час і такими, що суперечать етиці відкритого суспільства.

Оргкомітет фестивалю не вперше відмовляє видавництву «Залізний Тато» у доступі до книжкового майданчика загальнонаціонального рівня. Минулого року ви аргументували відмову тим, що видавництво – «не формат заходу». Цього року причини взагалі не називаєте, посилаючись на пункт 2.3 Умов Участі, згідно якого ви не зобов'язані вмотивовувати відмову. Ми вважаємо таке ставлення брутальним, безтактним і, відтак, неприпустимим.

Подібна нормативна колізія суперечить здоровому ґлузду, позаяк організатором «Книжкового Арсеналу» є державне підприємство «Мистецький Арсенал», яке утримується за бюджетні кошти. Тому ви зобов'язані принаймні пояснити громадськості свій вибір, зробити відбір учасників прозорим та зрозумілим.

При чому, це не єдиний випадок ідеологічних упереджень у визначенні книжкового контенту з вашого боку. Фактом адміністративних зловживань і цензурувань оргкомітету «Книжкового Арсеналу» є конфлікт 2017 року між вами та Українською Видавничою Справою, котра за вашим втаємниченим рішенням була викинута за борт події. Окрім того, відомі також інші випадки, коли оргкомітетом було відмовлено ветеранським видавничим проектам в участі, що оприявнює тенденцію зневаги «Книжкового Арсеналу» до комбатантських середовищ та їхніх літературних запитів. Ми вважаємо подібний підхід очевидним рудиментом совкового бюрократизму.

В контексті вище означеної проблеми тематика цьогорічного фестивалю «співжиття, спільного буття на основі цінностей і домовленостей» виглядає як глум та пустопорожня декларація, яка жодним чином не корелюється з дійсністю.

Тому або називайте речі своїми іменами та визнайте, що справжню сутність міжнародного книжкового фестивалю становлять ангажованість та нетерпимість, або усуньте цензуру та упередженість.

«Залізний Тато» є ветеранським видавничим починанням, котре актуалізує філософську та історичну проблематику, а також популяризує сучасне українське письменство. Попри досить короткий час свого існування, видавництво має велику кількість прихильників, зокрема, серед відомих і шанованих людей нашої країни; є постійним учасником Львівського Bookforum та інших книжкових виставок; одна з його книг цього року була у коротких списках всеукраїнського рейтингу «Книжка Року».

Факт вашої відмови «Залізному Тату» ми не можемо прийняти і закликаємо вас переглянути своє рішення та допустити видавництво до участі у події.

ПІДПИСАЛИСЯ

Підписати листа можна просто в коментарях

 

Надруковано: 2019.02.23 в 12:00