«У колективній свідомості українців історія Перших визвольних змагань запам'яталась переважно поразками чи драматичними подіями, типу бою під Крутами чи „трикутника смерті". Але цей період багатий і переможними сторінками — військовими кампаніями і боями Армії УНР. Одна з найбільш героїчних сторінок, зокрема для Києва — це придушення фактично добровольчими підрозділами армії УНР січневого повстання більшовиків у 1918 році. Цим боям і присвячений Мілітарний атлас», — говорить координатор військового напрямку «Експертного Корпусу» Роман Кулик.
Тетяна Швидченко, засновниця «Експертного Корпусу», наголосила на важливості пам'яті про Перші визвольні змагання 1917-1921 років: «Цей атлас — це своєрідний путівник, який виконаний у зручному форматі, його можна легко скрутити і закинути до рюкзака, щоб на дозвіллі прогулятися Києвом, побачити і відчути, що ось тут відбувався такий-то бій, а тут жив видатний полководець».
Координаторка серії подкастів освітньої платформи Анастасія Швайко загалом переповіла, з чого починалася робота над виданням і, зокрема, про підготовку і проведення освітньою платформою «Історичного Полігону 2.0» у рамках фестивалю «Голосіївська Криївка», де, за її словами: «Ми в першу чергу прагнули оживити історію, зробити її не нудною і якомога ближчою до нас. Мілітарний атлас якраз і став кульмінацією роботи команди «Експертного Корпусу».
«Гуляючи Києвом, ідучи на роботу, зустрічаючись з друзями, ми не усвідомлюємо, які героїчні події відбувалися саме тут, де ти проходиш. Саме тому я і взявся за цю роботу, це важлива мета — розкрити мілітарну історію нашого міста». — розповідає дизайнер проекту Микита Плюто.
Загалом творці «Мілітарного атласу Києва: переможні бої 1918» підсумовують мету втіленої ідеї: «Історія Перших визвольних змагань несе достатньо яскравих перемог — і придушення більшовицького заколоту в Києві січня 1918 року є однією із них. Але більшість героїчних сторінок описані й візуалізовані достатньо бідно. Цей атлас у візуально привабливій формі розповість про боротьбу за український Київ. Покаже, де саме і які підрозділи українських військ перемагали заколотників».
Атлас охоплює центр міста, Шулявку, Лук'янівку й Микільську Слобідку. Тогочасні бої за українську державність точилися на значно більшій території, проте в Атласі основна увага сфокусована на ключових переможних битвах січня в Києві, розташуваннях найдієвіших частин Армії УНР. І окремий розділ присвячено місцям проживання бойових командирів українського війська.