— Як Вам новий президент? Чи сподівалися Ви ще кілька років тому, що Україна докотиться до такого волевиявлення?
— Гарна реакція на це однієї людини: «З огляду на його інтелект, це страус мав би носити взуття зі шкіри Януковича». Найбільше нервує — коли незрозуміло, чому люди голосували, наприклад, за Яценюка.
— Дехто подумує, чи не час виїхати з України. А за яких обставин Ви емігрували б?
— Еміграція не позбавляє непевності. Маєш упевненість — весь світ є твоєю Україною. Еміграція — фатум юнацького романтизму, я ж дорослий романтик.
— Чи не маєте бажання втрутитися в політику?
— Нас що — так багато, щоб з музикантів обертатися на адміністраторів? До того ж, ми тривалий час нічого не зреалізували. Чом не політична діяльність?
— Маєте друзів у політиці?
— Це як казочка про доброго і поганого поліцейських. Якби не було сатани, Бог виглядав би страшним. Якби не політики — страшною була би музика. І Шопенгауера декламував би Білл Мюррей.
— То все-таки з музикантами надійніше «йти у розвідку»?
— Ми вже ніколи не підемо в розвідку — нас уже давно відадресували до танкових бригад. Наша доля чавити.
— Недавно знову залунали голоси про те, що український Гімн — застарілий, і взагалі він «погано впливає на долю України». Що на це скажете?
— О, це вже серйозно. С...ні пацифісти. За нашим Гімном можна вивчати географію України і пам’ятати про освячену зброю. Українські «гаїтяни» — купа претензій і нуль відповідальності. Світом правлять знаки і символи, так що в дупу тих «дехто». Якщо ж вони мають на увазі перше речення пісні, то початок, за їхньою логікою (!), Гімну Польщі — взагалі інферно. Як на мене, в українського Гімну забагато жіночного тембру. Йому треба повернути статус маршу. А марш дороги не питає.
— У яких умовах, у якому середовищі Ви виховувалися? Хто доклався до Вашого формування?
— Та всі, кому не ліньки! Мертві й живі. В середовищі інженерії, серед дядьків і тіток, які в паузах між проектами кораблів і причалів цитували Котляревського та вільно почувались у світі кухонь. Але які то були кухні! Кузні! Вихователі — мій дід (він і досі мене виховує), батько, два шкільних учителі — пан Шевченко-Веприняк і пан Веркалець, який між викладанням в університеті і написанням дисертації на тему творчості Кримського перебував у засланні в моїй школі і з яким мене об’єднав Олександр Олесь. В інституті — Анатолій Пазенко, машина! А далі — поводься гідно на сцені, і вчителі самі знайдуть тебе. Різного віку — від Богдана Чепурка до Федора Бриниха.
— За Вашими піснями можна судити про літературні уподобання. Кого читаєте зараз?
— Галину Пагутяк і Германа Вірта.
— Що радили б читати молоді?
— Перефразовуючи абата Арно Аморі, хай читають усе, що завгодно — Бог своїх пізнає.
— Ви цитуєте Ніцше і виконуєте «Молитву за Україну», ви і «діти ночі», і характерники, і...
— Україна — лабораторія, винаходами якої бавляться й досі — вид Пулюя, Максима Факторчука (Макс Фактор), винахідника кіногриму, і цукатів. Батискафи придумали не ми, але козацькі підвідні човни першими гуляли по всьому мілководдю. Рама, зійшовши на землю, перше ступив на берег Дніпра (Махабхарата і Рамаяна). Імперія Германаріха — на території нинішніх Дніпропетровщини та Херсонщини. Козаки були протестантами. Тор — український бог, наше слово «торувати». Бог Один народився в середу... Море можливостей!
— У що вірите, до кого молитеся, що для вас святе?
— Весело споглядати святе. Приносити дарунки богові. Благородність помсти. Моя кішка. Колядки, заспівані нам нещодавно у Львові. Святого стільки, що хочеться поділитися.
— Як відомо, Ви маєте досвід роботи на телебаченні. Наскільки ця робота для Вас важлива?
— Важлива з огляду на протеїн для родини. Це стосовно роботи в рекламі. Свого часу Квітка Цісик отримала тільки для неї створену відзнаку від компанії «Форд» за тривалу співпрацю. Так що я не перший. Гарна робота. Але вбивча.
— Як Вам українській інформаційний простір? Що скажете про телебачення, кіно і т.д.?
— Ніяк. Хочеш правди — слухай вулицю. Що ріднить ТБ з Голлівудом — обидва в руках не наших. Кіно — миршавеньке якесь, недоладне. Якісь квартирні радощі та прикрощі — «Атентат» «Нескорений». Великий час, великі війни — а далі компромісу нічого не сунеться. Виняток — з «Тараса Бульби» з Юлом Брінером. Свого часу хлопці повикидали всі недорікуватості — і — вийшов єдиний (досі) український бойовик!
— Кажуть, що талановита людина — талановита в усьому. Які у Вас ще таланти, окрім того, що відомо публіці?
— Колись я бавився у живопис, доки не побачив Яна Вермера. Бавився у поезію, поки не почитав Юрія Тарнавського. І так далі. Мої таланти за взаємною згодою затьмарені талантами інших.
— Ніколи ну було думки покинути музику і взятися до чогось іншого?
— Це прерогатива музики — покинути тебе. Сам її не кинеш. Це все одно, що дихати задом наперед. А якби взявся до чогось іншого, то... розмальовував би бараки в Біркенау.
— На останок — про творчі плани...
— Навчитися грати на фортепіано так, як Фрідріх Ніцше наприкінці життя. Ліктем.