Як пройшла поїздка на Wave Gothic Traffen?
КОМУ ВНИЗ вже втретє відвідали WGT. Як і минулого разу, ми виступали на відкритому майданчику. Сцена просто неба не дає можливостей для світлових містифікації. Уявіть собі цей майданчик посеред парку: на травичці сидить і лежить кілька сотень готів. Все дуже спокійно, врівноважено. Цей готичний чіл-аут надав концерту КОМУ ВНИЗ відчуття клубного, камерного спілкування. Хоча зізнаюсь, я трохи заздрив ХОЛОДНОМУ СОНЦЮ, які виступали на великій критій арені «Кольрабі Сіркус».
Розкажи про публіку на WGT.
Публіка дуже красива. Коли ти бачиш здоровенну кількість людей в чорному і в сріблі, це вражає.
Впевнено скажу, що WGT консервативніший за Sziget. Народ тут не напивається. Навколо багато подружніх пар з дітьми. Є навіть стилізовани готичні дитячі візочки.
А ще на цьому фестивалі комфортно почуваються люди із різними фізичними вадами. Наприклад, минулого нашого приїзду ми познайомилися із групою, де вокалістом є ліліпут. Він виступав у образі гнома.
Загалом, WGT — це родинне свято, куди люди від 5 до 75 років з’їжджаються з усього світу. Глядачі на фесті уважно слухають усіх музикантів. А вже вдома вони сортують куплені диски, відзначають — хто сподобався, а хто ні.
Як проходив виступ КОМУ ВНИЗ?
Наша група вже більш-менш знайома із публікою та організаторами фесту. І це трошки розхолоджує. Замість того, щоб налаштуватися на передачу новим слухачам своїх ідей, ми іноді дозволяємо собі розслабитись.
Кажуть, що на вас написали анонімку на WGT?
Коли ми вдруге їхали до Німеччини, до керівників цього фесту хтось доніс анонімного листа: «Як ви можете запрошувати КОМУ ВНИЗ, вони ж найперші антисеміти, расисти, нацисти, фашисти і націоналісти?». Тому нам довелося «відбілювати» свою репутацію рекомендаційними листами від різноманітних організацій, що нас шанують. Згодом організатори WGT розповіли нам, що подібні анонімки приходять на кожну третю-четверту групу. Мотив у авторів таких листів один — чому серед музикантів андеґраунду немає чорношкірих? Зазначу, що серед слухачів такі були, але мало. Готика і метал створені «білим» розумом. Для поціновувачів блюзу, існують інші фестивалі.
Тобто музика поділяється на «білу» і «чорну»?
Так. Тому що орлеанський регтайм ліпший за голландський. Адже чорні добре роблять одне, а білі — інше. В цьому немає ані позитиву, ані негативу. Мені, особисто, дуже подобається негритянський блюз. І чорні краще грають у баскетбол, аніж білі. Не можна порівнювати людей різних рас. Подібно до того, як не можна порівнювати чоловіка та жінку. Коли до людей ставляться наче до однорідної спільноти, це схоже на совдепію.
Думаю, менталітет залежить від місця народження людини. Якщо росіяни — колективісти, то українці — індивідуалісти. Бо Росія — це одна з тих країн, де без колективізму людина помре сама по собі.
Чому ви називаєте євреїв жидами?
Сталін знищив це нейтральне українське слово «жид». Слова «єврей» у нас ніколи не було. Подивіться на інші мови світу — там всюди використовується слово «жид».
Чи змінюється щось на WGT?
Останнім часом на WGT збільшилась кількість мілітаризованих готів. Знаєте, чому нацики не люблять готів? Бо готи вдягають їхні шоломи, обшивають їх якимось хрестиками і зірочками, і ідеологія пропадає повністю. Що для нео-нацистів серйозно, для готів — напоказ.
Як поживає ваш наступний альбом IDEM?
Зазначу, наголос тут на першому складі — IDEM. Це слово з латинської перекладається як «ті самі». Склад КОМУ ВНИЗ не змінний, тому це нормальна нейтральна назва.
Питаєте, чому останні альбоми ми називаємо латиною? Це природньо для нас — адже за часів заснування «Києво-Могилянської академії» це була друга писемна мова в Україні.
Коли нам чекати на вихід платівки?
Сподіваюся, що скоро... Нам самим набридло відтягувати вихід платівки, але хочеться все-таки записати 3-4 нові треки, які ще не звучали зі сцени. Просто зараз в нас такий настрій, коли хочеться більше слухати, аніж говорити. Певно, у кожної людини надходить такий час — спочатку ти акумулюєш враження і видаєш їх у вигляді, наприклад, пісень. Потім настає момент, коли ти хочеш лише слухати — не скільки музику, скільки людей навколо себе. І далі знов починаєш набиратися відчуттів.
Які пісні будуть на платівці?
Це будуть нові старі пісні. Деяким з них уже по 6 років, просто вони майже ніде не видавалися. Думаємо, без періодичного видання альбомів люди можуть просто тебе забути. З іншого боку, є ще багато молоді, котрі чули про КОМУ ВНИЗ, але не чули наших пісень.
Чи будуть пісні на вірші Шевченка у новому альбомі?
Ні, це єдина моя забаганка. У нас є «паритетні умови» з Шевченком. Коли він потребує, тоді і з’являється музика на його вірші.
А звідки з’явилась ідея написати пісні на слова Шевченка?
Це все від виховання. Батько мені «Гайдамаків» читав як казки. Шевченко настільки образний, що в дитинстві його можна сприймати як казки Андерсена. Зовсім не так легко сприймаються поети, яких я пізнав пізніше — Олег Маланюк, Ольжич, Стус. Мені дуже подобаються їх твори, але їх темпоритм поки не пов’язаний з моїм.
Шкільна програма надто ідеалізує Шевченка. Як ви до цього ставитеся?
Моє ставлення до поетичного виховання у освіті сильно негативне. Я ходив у школу до свого сина. Я побачив тих 25-и річних вчительок, які виглядають як старезні баби, сповнені занудних стереотипів. Це все, як дежа-вю, нагадало мені мої шкільні роки у 70-х роках. Саме через таких освітян шкільна програма є спотвореною.
Ось вам ще цікавий приклад. Свого часу син Стуса із режисером Проскурнею хотіли зробити виставу на основі листів Стуса-батька. А у цих листах є багато критики до сучасних поетів — таких як Мовчан, Яворівський. Тому виставу зробити було не просто. Вони звернулися за допомогою до фонду Катерини Ющенко. І кінець-кінців фонд Стуса ледве не прикрили. Тому переробки потребує уся система виховання та ідеології.
КОМУ ВНИЗ співзвучно з «комунізм». Це навмисно?
Так, це був такий жарт у часи перебудови. Це був прояв зневаги до совдепівського режиму. А наш перший концертний виступ був взагалі без назви гурту. Ми зачепилися за словосполучення «кому вниз» через те, що другої такої назви не знайдеш. Вона не має конкретики, із нею можна пов’язати будь-які образи.
Ви видали англомовний сингл у Німеччині. Чи зможуть його почути українці?
Цей диск не буде виходити комерційно в Україні. Пісні із синглу часом з’явиться на сайті. Це будуть наші кращі композиції, тільки виконані англійською мовою. При перекладі ми трошки змістили символіку у текстах — так, щоб вони були зрозумілими для німців.
Як ви ставитеся до скачування музики з Інтернету?
Колись на нашому сайті можна було скачати майже усю нашу творчість. Але то була помилка. Думаю, формат .mp3 не може передати усіх тонкощів звуку. Та, нажаль, боротися із розповсюдженням музики в Інтернеті — не можливо.
До того ж, була колись дурна ситуація з групою ВІЙ. Вони випустили триб’ют і паралельно виклали демо цих пісень на сайт. Ми подзвонили Дімі і кажемо: «Діма, ти ж випускаєш диск, але ж є 70% людей, якім якість не потрібна. Їм потрібна інформація. Тому не розраховуй, що твою платівку куплятимуть.»
В чому головна причина любові слухачів до КОМУ ВНИЗ?
У наших поглядах, з яких народжується наша музика. Якщо нема ідеології всередині команди, ця музика приречена просто на смерть. Можна бути професійним музикантом, але нікого не цікавити. Адже професійних музикантів дуже багато. А людям цікаві митці, що несуть певні ідеї. Саме тому у нас є прихильники, які ходять у перший клас, а є і такі, яким вже 120-200 років.